مهندس حسن تاج پیکر

شهردار استهبان

پروردگار متعال و مهربان را بسیار شاکرم که توفیق خدمتگزاری به مردم شریف استهبان را به من عنایت فرمود. امیدوارم با همکاری مجموعه محترم شهرداری و شورای محترم اسلامی شهر بتوانیم گام های پسین را در راستای عمران و آبادانی شهر استوار برداریم.
جشنواره غذاهای سنتی
پاییز بهاری استهبان
جشنواره غذاهای سنتی
جشنواره نقاشی
احداث بوستان شکوفه
جشن بزرگ نوروز 98
نمایشگاه آثار و اشیای تاریخی

تعرفه عوارض شهرداری

شهرداری استهبان

کلیپ و نماهنگ

۷ مهر روز استهبان

ارسال توسط:روابط عمومی           |           تاریخ ارسال: ۷ آبان ۹۷             |              بازدید:291

اى وطن!
👈به بهانه ى هفتم مهر ماه “روزِ استهبان”

✍🏻صفدردوام
اگر نبود سخت کوشى مردم شریف خرم دیار استهبان کى حاصلش درختان با طراوت و مقدس انجیر در دل بیشه هاى این شهرِ همسایه کویر بود؟
کهن دیاراستهبان همسایه سلسله جبال زاگرس همواره پیام ماندن و ایستادگی را به تاریخ این مرز و بوم داده است .مردم سخت کوش و شرافتمندی که با مبارزه با صخره ها و سنگ ها آبی برای درختان تشنه انجیر مقدس میسر میکنند تا عزت و سربلندی شان برای تاریخ الگو باشد. معنای عمیق استهبان که با همت آمیخته است نمیتوان و نباید در خلاصه واژه ها جستجو کرد این دیار معنایی به بلندای همت مردم سخت کوش و نجیب خویش دارد که به جای سیل زدن به شر ف و آبرو و مناعت طبع صورت خود را برای حفظ آبرو و شرافت خویش سرخ نگه داشته اند. مردمی که تنها امیدشان به آسمان وبرای تر کردن لب های خشک درختان خود دارند و این امید را با توکل و خلوص به سر انجام می رسانند.  دیوارهای کاهگلی این کهن دیار که اصالتی به بلندای تاریخ و به روشنی زلال آب چشمه ساران استهبان دارد گواهی می دهند که از دل این خانه ها چه انسانهایی از جنس معرفت پرورش یافته اند و  عشق را به منزله پیامی روشن برای آیندگان به میراث گذاشته اند. آری “عشق ” را زمانی میتوان تفسیر نمود که مردان شیرآهنکوه دیار استهبان پیش از بیداری خورشید تلاش و زحماتشان روشنای انجیرستان ها و کوههای شهرمان است . عشق در زمانی تفسیر شد که جوانان این دیار اصیل که منبر و جامع داشتنش در منابع تاریخی تاکید شده است در دفاع از میهن عاشقانه دفاع کردند و عارفانه از این دنیای ناچیز بار سفر بستند تا رو سپیدی سته بان در سپیده دم تاریخ جاودانه ماند. هنر را تجلی عرفان و معرفت می دانند از این رو کهن دیار ما سرشار از هنر است هنری از جنس انسانیت و مهربانی . مهربانی هایی که در پی آن درختان مقدس انجیر به ثمر نشسته تا سوگند کتاب مقدس مان خاستگاهی به نام استهبان داشته باشد. دعای همین درختان مقدس است که در این زمانه پر فراز و نشیب نام شهرمان درعشق و محبت و … سرآمد و زبانزد خاص و عام است. مردمی که هنرمندانه در زاویه کویر به زمین درس رویش چشمه سار و نوازش درخت داده اند و حاصل این هنر نیاکان ما میوه ای شیرین و مقدس است. عشق را در این کهن دیار باید جستجو نمود که بزرگانی در سایر حوزه های علمی – ادبی- عرفانی و … به جامعه تحویل داده است تا کشورمان برای همیشه سر بلند باشد. دیار استهبان که بزرگی نظیر صدر الدین اصطهباناتی استاد شیخ اجل سعدی شیرازی پرورش داده است! دیاری که صاحب کتاب ارجمند ” گنج فقیر” زنده یاد معین الشریعه از آن برخاسته است.
آزادگى ها و رشادت هاى این کهن دیار نیز از صدرمشروطه آیت الله محمدباقرمجتهداصطهباناتى
“شهید رابع” تا شهیدان سرافراز دوران دفاع مقدس هر کدام قله رفیعى براى نام استهبان بر بلنداى تاریخ هستند.
مردم استهبان را برای همه خوبی هایشان و برای همه صبوری شان باید پاس بداریم زیرا این پاسداشت سپاس از شرافت و جایگاه مناعت طبع است . باید قدر دان هنرمندان و بزرگان و اندیشمندان کهن دیارمان باشیم تا خدای نکرده مصداق این شعر صائب تبریزی نگردیم که می گوید:

ازهنر حال خرابت نشد اصلاح پذیر
همچو ویرانه که از گنج خود آباد نشد

دیدگاه کاربران

نظرات بسته شده است.

جستجو

نظرسنجی

اقدامات شهرداری را در کدام زمینه مطلوب ارزیابی می کنید؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

آمار و اطلاعات

 • 0
 • 133
 • 15
 • 731
 • 68
 • 8,820
 • 47,823
 • 2,430,656
 • 122,350
 • 4,102
 • 377

پل ارتباطی شهرداری

دعوت به همکاری

فراخوان