مهندس حسن تاج پیکر

شهردار استهبان

پروردگار متعال و مهربان را بسیار شاکرم که توفیق خدمتگزاری به مردم شریف استهبان را به من عنایت فرمود. امیدوارم با همکاری مجموعه محترم شهرداری و شورای محترم اسلامی شهر بتوانیم گام های پسین را در راستای عمران و آبادانی شهر استوار برداریم.
پاییز بهاری استهبان
جشنواره نقاشی
احداث بوستان شکوفه
جشن بزرگ نوروز 98
نمایشگاه آثار و اشیای تاریخی

تعرفه عوارض شهرداری

شهرداری استهبان

کلیپ و نماهنگ

گردشگری – شهرداری استهبان

ارسال توسط:روابط عمومی           |           تاریخ ارسال: ۲۰ مرداد ۹۳             |              بازدید:5,174

استهبان

در دامنه کوههای سرسبز جنوب شرق پارس و در انتهای رشته کوه زاگرس، شهر زیبای استهبان که کوه ها همچون انگشتری نقره گون او را چون نگینی در بر گرفته اند دیر زمانی است که روزگار می گذراند.

نام این شهرستان ازلغت (سته) به معنای انگورستان گرفته شده است آبادانی این شهر ازسال۷۴۶ هجری قمری (پس ازویرانی آن دردوره مغول) بدست امیرمبارزالدین آل مظفر صورت گرفته است. حمداله مستوفی ازآن به عنوان شهرکی پردرخت که آب وهوای معتدل و میوه فراوان دارد یادکرده است.جغرافی نویسان اسلامی نام آن را اصطهبان وگاهی هم اصطهبانات ثبت کرده اند ولی باگذشت زمان، فارسی زبانان آن را استهبان نامیده اندو در زبان محلی سابُنات (Sabonat)یا صابونات گفته می شود.

استهبان را «شهرستان قرآنی» نامیده اند؛ چرا که رونق مساجد، دارالقرآن ها، حسینیه ها و مراکز فرهنگی و مذهبی این شهرستان از دیر باز زبانزد بوده و همچنین دارای ۲۵۰ حافظ کل قرآن کریم می باشد که چونان ستاره ای درخشان بر تارک آسمان این شهر مذهبی می درخشند.

مردم شهرستان استهبان با تقدیم ۵۰۰ شهید در دوران جنگ تحمیلی، به نسبت جمعیت، بیشترین تعداد شهید را در کل کشور تقدیم نموده اند.

استهبان را «بزرگترین باغشهر انجیر دیم و قطب تولید انجیر خشک جهان» نامیده اند زیرا که بیش از دو میلیون اصله درخت انجیر در سطح ۲۲ هزار هکتار مناظر بدیع و بی نظیری را در این شهرستان خلق کرده است. از لحاظ نوع و کیفیت، انجیر استهبان در جهان بی نظیر است و افزون بر۸۰ درصد انجیر خشک استهبان به کشورهای چین ، مالزی ، سنگاپور ،کره جنوبی ، ژاپن ، فرانسه ، آلمان ، لیبی و هنگ کنگ ، صادر می شود .

استهبان قطب تولید زعفران در استان فارس است که به سبب آب و هوای مناسب بیش از ۹۰ درصد زعفران استان را تولید می‌کند. متوسط برداشت در مزارع زعفران این شهرستان بین ۵/۴ تا ۵/۵ کیلو در هر هکتار است. ویژگی بارز زعفران استهبان، عطر بی نظیر آن است که گوی سبقت را از زعفران نواحی شمال شرق کشور نیز ربوده است.

از محصولات باغی و زراعی استهبان علاوه بر انجیر و زعفران می توان به انگور، بادام، انار، مرکبات، پنبه، چغندر، مویز، بادام و بنشن اشاره نمود. گفتنی است در میان میوه های معروف استهبان، هندوانه مکعبی آن از شهرت جهانی برخوردار است.

ساخت ظروف سفالی لعاب دار و ظریف و کاشی های هنری، فرش‌بافی، نمد مالی، کلاه بافی، ملکی دوزی، رواردوزی،  مشکودوزی،  شیوه بری، کرباس بافی، پالان دوزی، جوغن تراشی (هاون سنگی)، مسگری، شیشه گری، صابون پزی، گیوه دوزی، چرم سازی، گبه بافی، سفالگری و منبت کاری از صنایع دستیاستهبان است که همچنان در این شهر رواج دارد.

از سوغاتی های استهبان می توان به انجیر، زعفران، مویز، شیره انگور، لور( محصول لبنی)، نان شیرین، نان زرد، نان لمو (نرم)، شیرینی کماچ، نان گرده اسفناجی و صنایع دستی استهبان اشاره کرد.

دیدگاه کاربران

 1. seocode.ir گفت:

  وای خیلی خوبه ساییتون

جستجو

نظرسنجی

اقدامات شهرداری را در کدام زمینه مطلوب ارزیابی می کنید؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

آمار و اطلاعات

 • 0
 • 492
 • 39
 • 1,432
 • 56
 • 5,975
 • 20,301
 • 2,695,902
 • 145,879
 • 8,746
 • 426

پل ارتباطی شهرداری

دعوت به همکاری

فراخوان