مهندس حسن تاج پیکر

شهردار استهبان

پروردگار متعال و مهربان را بسیار شاکرم که توفیق خدمتگزاری به مردم شریف استهبان را به من عنایت فرمود. امیدوارم با همکاری مجموعه محترم شهرداری و شورای محترم اسلامی شهر بتوانیم گام های پسین را در راستای عمران و آبادانی شهر استوار برداریم.
پاییز بهاری استهبان
جشنواره نقاشی
احداث بوستان شکوفه
جشن بزرگ نوروز 98
نمایشگاه آثار و اشیای تاریخی

تعرفه عوارض شهرداری

شهرداری استهبان

کلیپ و نماهنگ

پیرمراد استهبان

ارسال توسط:روابط عمومی           |           تاریخ ارسال: ۳۰ تیر ۹۳             |              بازدید:6,238

پیرمراد استهبان

امامزاده پیرمراد یکی از نقاط تاریخی مذهبی شهر استهبان است

امامزاده محمد بن علی بن ابراهیم بن موسی بن جعفر معروف به پیرمراد است. این امامزاده در باختر استهبان و به فاصله ۱۰۰۰ قدمی از مرکز شهر قرار دارد. براساس اطلاعات گذشتگان در ابتدا گنبد بسیار کوچک و گلی داشته است که در اثر بارندگی شدید پیاپی هفت روزه و راه افتادن رودخانه پیرمرداد آب از اطراف بقعه عبور می کرده ولی صدمه‌ای به قبر وارد نشده، اما در مسیر آن شن‌هایی جمع شده که گنبد آن به همت حاج میرزا بابا (۱۲۰۰-۱۲۸۲ هجری قمری) فرزند حاج آقا محمد فرزند آقا علی فرزند محمد علی بیگ ذوالقدر جهرمی از سلسله خواجه‌ها که در زمان سلطنت زندیه به حکومت بلوک اصطهبانات مصوب گردیده بود، مرمت و بازسازی و پس ازچند سال دوباره گنبد و ایوانی که تزیین به کاشی کاری بود ساخته شد.

p1

امامزاده پیرمراد بنای نسبتاً مجللی است با گنبد کاشی سفید که مزین به نقوش طرح لوزی است. دو مناره کوچک و ایوانی در جلو آن واقع و تا حدی به بقعه شاه چراغ شباهت یافته است. حوض درازی نیز در محور بقعه ساخته‌اند که بر زیبایی آن می‌افزاید.

در کناره دیواره قدیمی که قطر هر پی آن حدود ۱٫۵ تا ۲ گز بوده، یک سنگ قهوه‌ای به خط کوفی وجود دارد که هم اکنون زیر خاک است.

در سال ۱۳۶۲ خورشیدی جهت گسترش و احداث گنبد و بارگاه جدید تصمیم گرفته شد که ساختمان موجود را خراب کنند، علیرغم تمام مخالفت‌های محلی سرانجام در شب تاسوعای ۲ مهر ۱۳۶۲خ قسمتی از آن را با لودر خراب کردند.

سرانجام در سال ۱۳۶۸ پس از ویرانی تدریجی ساختمان قبلی کلنگ احداث ساختمان جدید با زیربنای ۱۱۰ متر به زمین زده شد و شرکت سد برتهران با مصالح امروزین شروع به کار کرد و هنور به مرحله نهایی خود نرسیده است. (مرداد ۷۶)

در حال حاضر ساختمان پیرمراد دارای چهار رواق و یک مسجد است. محوطه داخل حرم ۱۴۴ مترمربع می‌باشد که دارای یک عرق چین که روی آن گنبدی به ارتفاع تقریبی ۲۸ متر و قطر ۱۳ متر می‌باشد که همگی با آهن آلات و سیمان و به دست کارشناسان و معماران مجرب محلی بدون استفاده از هرگونه جرثقیلی ساخته شده است. چنین گنبدی از نظر ارتفاع در استانهای مجاور مشاهده نشده است.

ضریح آن به عرض ۳ و طول ۴ متر و ارتفاع ۲٫۸۰ متر توسط برادران نقره ساز پرورش اصفهان به مبلغ ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در سال ۷۲-۷۱ ساخته شد.

در سال ۱۳۷۳ خورشیدی دو مناره به ارتفاع تقریبی ۴۰ متر و قطر ۲ متر از آهن و آجر و سیمان ساخته شد، که هنوز تزیینات آن به عمل نیامده است.

دیدگاه کاربران

 1. مهدوی گفت:

  نازنینی از تبار کوثر اینجا آرمیده
  کفتر دل بارها بر بام و ایوانش پریده

  بر فرازِ آسمانِ نیلگون زیبا مزارش
  گنبد و گلدسته ها فیروزه ای نقشی کشیده

  زادهِ موسی بن جعفر شاه دین “پیر مراد” است
  درشمارِ معجزاتش دادِ محرومان رسیده

  شهر استهبان نگینی باشد از انگشترینش
  لاله هایی در جوار مرقدش در خون تپیده

  هرشبِ جمعه صفا دارد زیارت با نمازش
  خاکِ کویش را نمایم توتیای هر دو دیده

  هرکسی بر او دخیلی بسته حاجاتش گرفته
  کودک و پیر و جوانِ شهرمان دارند عقیده

  اِذنِ پابوسی دهد برمهدوی گر روح پاکش
  می کنم بیتوته اینجا از سَـرِ شب تا سپیده

  غلامرضا مهدوی
  استهبان

جستجو

نظرسنجی

اقدامات شهرداری را در کدام زمینه مطلوب ارزیابی می کنید؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

آمار و اطلاعات

 • 0
 • 633
 • 111
 • 751
 • 119
 • 8,241
 • 11,954
 • 2,710,943
 • 147,180
 • 8,850
 • 426

پل ارتباطی شهرداری

دعوت به همکاری

فراخوان